10th International Conference on Grid Computing


Venue : Werrington Park Corporate Centre, Sydney, Australia

December 22-23, 2018, Sydney, Australia
Tentative Program Schedule
December 22, 2018
Time
Session 1
Session Chair :
Ozgur Koray Sahingoz , Istanbul Kultur University, Turkey
09:00 - 09:30 AM
Registration
09:30 - 10:00 AM
Welcome Message
10:00 - 10:20 AM MRI and CT Image Fusion Based Structure Preserving Filter
Qiaoqiao Li (Graduate School of Systems Science and Technology Akita Prefectural University, Akita, Japan) Guoyue Chen , Xingguo Zhang , Kazuki Saruta and Yuki Terata (Information and Computer Science, Akita Prefectural University, Akita, Japan ).
10:20 - 10:40 AM -------------Break--------------
10:40 - 11:00 AM SAITE STORE 2.0: Experience Report On The Development Of An Improved Version Of A Digital Library Application
Ana Emilia Figueiredo de Oliveira (Department of Dentistry I, Federal University of Maranhao, Sao Luis, Brazil) Katherine Marjorie Mendonca de Assis , Camila Santos de Castro e Lima Elza Bernardes Monier and Maria de Fatima Oliveira Gatinho (UNA-SUS/UFMA, Federal Universityof Maranhao, Sao Luis, Brazil) Carla Galvao Spinillo (Department of Design, Federal University of Parana, Curitiba, Brazil ) and Marcelo Henrique Monier Alves Junior (Campus of Porto Franco, Federal Instituteof Maranhao, Sao Luis, Brazil.)
11:00 - 11:20 AM Enhancing Computer Network Security Environment by Implementing the Six-Ware Network Security Framework (SWNSF)
Rudy Agus Gemilang Gultom, Tatan Kustana and Romie Oktovianus Bura, (Indonesia Defense University, Bogor, Indonesia )
11:20 - 11:40 AM
Phishing Detection from URLs by Using Neural Networks
Ozgur Koray Sahingoz , Saide Isilay Baykal and Deniz Bulut (Department of Computer Engineering, Istanbul Kultur University, Istanbul, Turkey )
11:40 - 12:00 PM
ADAPTABASE - Adaptive Machine Learning Based Database Cross Technology Selection
Shay Horovitz, Alon Ben-Lavi, Refael Auerbach, Bar Brownshtein, Chen Hamdani and Ortal Yona (School of Computer Science, College of Management Academic Studies, Israel ).
12:00 - 12:20 PM
Possibilities of Python Based Emotion Recognition
Primoz Podrzaj and Boris Kuster (Faculty of Mechanical Engineering, University of Ljubljana, Slovenia)
12:20 - 2:00 PM ------------------------Lunch Break-------------------------
Time
Session 2
Session Chair:
Primoz Podrzaj (Faculty of Mechanical Engineering, University of Ljubljana, Slovenia)
02:00 - 02:20 PM
Scalable Dynamic Locality Sensitve Hashing for Structured Dataset on Main Memory and GPGPU Memory
Toan Nguyen and Yasushi Inoguchi ( Inoguchi Laboratory, School of Information Science, JAIST, Japan )
02:20 - 02:40 PM
Anti-Virus Tools Analysis Using Deep Web Malwares
Igor Mishkovski , Miroslav Mirchev and Sasho Gramatikov (University Ss. Cyril and Methodius, FCSE, Skopje, 1000, Macedonia), Sanja Scepanovic (Department of Computer Science, Aalto University, Finland)
02:40 - 03:00 PM
Cyber-Attacks On The Data Communication Of Drones Monitoring Critical Infrastructure
Hadjer Benkraouda, Ezedin Barka and Khaled Shuaib (College of Information Technology, United Arab Emirates University, P.O. Box 15551, Al Ain, UAE.)
03:00 - 03:20 PM -------------Break--------------
03:20 - 03:40 PM
Android Malware Detection Using Machine Learning And Reverse Engineering
Michal Kedziora, Paulina Gawin, Michal Szczepanik and Ireneusz Jozwiak (Faculty of Computer Science and Management, Wroclaw University of Science and Technology Wroclaw, Poland).
03:40 - 04:00 PM
Real-Time P2P Streaming Based on Playback Rate in MANETs
Chia-Cheng Hu (College of Information Engineering, Yango University, Fuzhou, China) (School of Software, Quanzhou University of Information Engineering, Quanzhou, China) Zhong-bao Liu (School of Software, Quanzhou University of Information Engineering, Quanzhou, China) ,(School of Software, North University of China, Taiyuan, China )Hong-Bo Zhou and Chong JieZhang (School of Software, Quanzhou University of Information Engineering, Quanzhou, China )
04:00 - 04:20 PM
Residential Load Profile Analysis Using Clustering Stability
Fang-Yi Chang and Shu-Wei Lin (Digital Transformation Institute, Institute for Information Industry, Taipei, Taiwan) Chia-Wei Tsai (Department of Computer Science and Information Engineering Southern Taiwan University of Science and Technology, Tainan, Taiwan) and Po-Chun Kuo ( Department of Information Management Southern Taiwan University of Science and Technology, Tainan, Taiwan
04:20 - 04:40 PM
Tomographic SAR Inversion for Urban Reconstruction
Karima Hadj-Rabah, Faiza Hocine, Assia Kourgli and Aichouche Belhadj-Aissa (Department of Telecommunications, University of Sciences and Technology Houari Boumediene (USTHB), Algiers, Algeria)
04:40 - 05:00 PM
A Pseudo-Splicing Algorithm for Partial Fingerprint Recognition Based on Sift
Zheng Zhu, Aiping Li* , Rong Jiang, Yulu Qi , Dongyang Zhao and Yan Jia (School of Computer Science, National University of Defense Technology, Changsha 410073, China ).
05:00 - 05:20 PM
A Post-Processing Method Based on Fully Connected CRFs for Chronic Wound Images Segmentation and Identification
Junnan Zhang and Hanyi Nie (Computer College, NUDT, Changsha, China).
05:20 - 05:40 PM
A Network of Intelligent Proximity IoT Devices for Object Localization, Information Communication, and Data Analytics Based on Crowdsourcing
Mike Qu (Northwood High School, Irvine, CA 92602) Yu Sun (California State Polytechnic University, Pomona, CA 91768).